Облігації Внутрішньої Державної Позики (ОВДП)

Що таке облігація?

Термін «Облігація» походить від латинського слова Obligatio, що перекладається як зобов'язання. Облігації називають ще бондами або нотами (від англійських слів Bond, Note).

Облігації – це емісійні боргові цінні папери, які мають номінальну вартість, котра має бути повернута власнику облігацій в передбачений нею термін. Іншими словами, облігація – це боргова розписка.

Випуском облігацій займається компанія або держава, яким потрібні гроші (емітент).
Державні облігації або ОВДП (облігації внутрішньої державної позики) – це цінні папери, випущені Міністерством фінансів, що розміщуються виключно на внутрішньому ринку. Як будь-які цінні папери, ОВДП мають номінальну вартість та термін дії. Після завершення цього терміну, держава повертає пред'явникам облігацій їхню вартість та виплачує доходи, що були передбачені.

Які переваги у державних облігацій в Україні?

Викуп державних облігацій часто порівнюють з банківськими депозитами, проте це не зовсім вірно. Які ж переваги мають ОВДП перед депозитними програмами?

1.Це гарантія надійності. Якщо цінні папери випускає держава, то вона несе повну відповідальність за виконання зобов'язань. На відміну від банків, держава забезпечена постійним доходом, принаймні у виглядів податків. Можливість дефолту низька, тож ризики мінімальні. Окрім того, держава гарантує повернення вкладу в повному обсязі у валюті номіналу (валютні ОВДП купуються за гривні, а погашаються в доларах або євро).

Тоді як у випадку банкрутства фінустанови, повертати борги буде фонд гарантування вкладів, де максимальна сума повернення складає 200 тисяч гривень, а вклади повертаютьсяу гривні по курсу, що діяв в установі на день ліквідації.

2.Прибуток від операцій з ОВДП не обкладається податками. Наразі в Україні стягуються ПДФО – 18%, та військовий збір – 1,5%.

Натомість всі банківські депозити підлягають оподаткуванню.

3.Дострокове повернення коштів з державних облігацій відбувається без втрати дохідності.
У банківських установах не всі депозити підлягають достроковому розірванню (ті, що підлягають, зазвичай із меншими ставками). У разі дострокового повернення коштів, банком виплачується мінімальна ставка (0,01%), а дохід, що був нарахований раніше підлягає перерахунку (якщо депозитом передбачена щомісячна капіталізація).

4.Ставка за ОВДП діятиме протягом усього періоду, передбаченого договором.

Банківські ставки за депозитами діють до одного року та можуть бути переглянутими після пролонгації вкладів.

Окрім того, ставки по ОВДП зазвичай вищі, ніж в банківських депозитах

Чи є визначений розмір інвестиції в державні облігації?

Мінімальний розмір встановлюється кожним брокером-партнером індивідуально.

Як придбати ОВДП фізичній особі?

Наразі можливість придбання ОВДП напряму фізичними особами не передбачена, для цього потрібно звернутися в уповноважену фінансову установу: банк чи до ліцензованих Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) торговців цінними паперами.
Ринок ОВДП – це новий, але перспективний напрямок. Він допоможе не просто вберегти кошти від інфляції, але і дасть можливість отримати зручний пасивний дохід на декілька років.

До того ж, ОВДП – це вклад в розвиток держави.