До пайових цінних паперів, зокрема, належать
акції - документи, що підтверджують участь у статутному капіталі підприємства, надають власнику право здійснювати управління емітентом, отримувати дохід у вигляді дивідендів та частину майна у випадку ліквідації підприємства. Випускати акції можуть виключно акціонерні товариства.
Розрізняють дві форми випуску акцій:
документарні –
паперові акції та сертифікат про право власності на пакет акцій;
бездокументарні –
електронні акції в формі записів на рахунку (в базі даних). Для підтвердження володіння такими акціями - власник отримує виписку з рахунку в цінних паперах від ліцензійованої депозитарної установи, де він обслуговується.
В Україні
акції можуть бути лише іменними та у бездокументарній формі.
Залежно від прав, що акції надають своєму власнику, їх поділяють на:
прості, власник яких має право здійснювати управління підприємством та отримувати дивіденди, за умови, що акціонери прийняли таке рішення загальними зборами. Прості акції не можуть бути конвертовані у привілейовані акції або інші цінні папери акціонерного товариства;
привілейовані акції надають власнику право на обов'язкове й пріоритетне отримання доходу. Однак здійснювати управління підприємством власник таких акцій не може.
Ще одна класифікація акцій ділить їх, залежно від умов передачі іншим суб'єктам:
іменні акції – випускаються для конкретної особи, відомості про що вносяться до реєстру власників. Передавати такі акції можна лише на підставі спеціального розпорядження;
акції на пред'явника – їх власником вважається той, хто ними розпоряджається або пред'являє. Такі акції легко передати або продати будь-якій особі без додаткових документів. Однак українські компанії, відповідно до чинного законодавства, не можуть випускати акції на пред'явника.