Блог компанії

Тарас Козак: ОЗДП, VRI

Поки в Україні триває місяць релігйно-новорічних святкувань (від Святого Миколая 19.12.2019 до Йордана-Водохреща 19.01.2020), фінансовий світ працює майже без зупинок.


Цікаві новини надходять з ринку українських євробондів. Ціни на наші суверенні облігації ростуть і б‘ють рекорди. Аналогічно, падають дохідності. Зокрема, найдовші українські боргові папери (погашення в 2032 році) продають з дохідністю 6.5% річних (ще рік тому було 9.5% річних). Ціна продажу перевищує 110% від номіналу.


Особливе занепокоєння викликають VRI (Value Recovery Instruments), або українські державні деривативи. Ці цінні папери з‘явилися внаслідок ”пробачення” іноземними інвесторами близько 20% наших боргів у серпні 2015 року. Тодішнім Урядом України зазначена угода подавалася як велика перемога. Я зразу ж застеріг (посилання в 1-му коментарі) про ті небезпеки, які приховує дана «перемога». І, на жаль, так виглядає, що я був правий.


В момент появи VRI їхня ціна була близько 30% від номіналу. Іноземні інвестори не вірили в Україну. Не вірили у відновлення української економіки. Українські державні деривативи їм були непотрібні. Тому продавали за безцінь такі цінні папери. Це їхнє право, бо їхні гроші.

Але чому в Україну не вірили тодішні очільники Уряду і Мінфіну? Заради короткострокових політичних вигод продати майбутнє своєї країни... Найближча аналогія - підписання газових угод у 2010 році, які теж ярмом висіли ціле десятиріччя над Україною. А зазначені деривативи пригнічуватимуть українську економіку аж до 2040 року!!!


Неочікувано для українських можновладців, наша економіка зростала швидше, ніж вони прогнозували. Особливо, в американських доларах. Ще швидше зростали ціни на державні деривативи. З графіка видно, як за 3 роки ціни продавців на VRI зросли з 30% до понад 100%, більше ніж утричі!


Вже в цьому році Уряд повинен закласти в бюджет 2021 року кошти на виплату першого траншу. Обсяг платежу поки невідомий, залежить від показника зростання української економіки в минулому 2019 році, який буде оприлюднено Держстат України в березні. За оцінкою ІГ «УНІВЕР», приблизна сума виплати в 2021 році $400-$500 млн.


У Міністерство фінансів України є ще одна опція - вилучити VRI з ринку, обмінявши їх на типові єврооблігації. Чим швидше це буде зроблено, тим дешевше і безпечніше обійдеться для України. Сподіваюся, що відсутність публічних новин на цю тему свідчить про таємницю перемовин Мінфіну з основними власниками VRI, а не про чергове відкладення вирішення проблеми на майбутні покоління.Економічний огляд