Куди можна інвестувати гроші в Україні? Депозити, нерухомість, іноземна валюта

Класичні інвестиційні інструменти та їх особливості.

Для початківців

Ознайомившись з поняттям інвестиції та її основними характеристиками, розглянемо, які ж інвестиційні інструменти представлені в Україні та які їхні особливості.

Депозити

Банківський депозит – перший та найбільш розповсюджений варіант інвестицій. Цей інструмент простий та зрозумілий: клієнт відкриває вклад в банку на певний термін та під певний відсоток. Вже при відкритті депозиту ви зможете точно визначити прибуток. Відкрити його можна у відділені банку або онлайн з комп’ютера чи смартфона, більшість банківських установ з розвитком технологій максимально спростила процес для користувачів. Онлайн депозит нічим не відрізняється від відкритого в банку. Ви матимете договір, а ваші кошти будуть захищені Фондом гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) (у розмірі гарантованої суми – 200 тис. грн). Після закінчення терміну депозиту, можна отримати свої кошти з відсотками у відділені або знову повернути їх на свою карту.

До того ж, відкрити депозит можна навіть на незначні суми: від 1000 грн чи від 100 доларів/євро. Депозити відкриваються на термін від 1 місяця до 2-х років. В договорі є можливість прописати умови дострокового закриття чи обійтися без нього (в залежності від цього, буде змінюватися відсоткова ставка).

Спрощена система роботи, прогнозованість прибутків, низький поріг входу та невеликі ризики – безпосередні переваги цього типу інвестицій. Проте прибутковим його назвати складно. Низькі відсоткові ставки за депозитами у гривні та майже нульові у валюті – не те, що принесуть значні прибутки, але й навряд зможуть повністю вберегти кошти від інфляції.

До того ж, з прибутку за депозитами відраховуються податки: 19,5 %, з яких 18 % – податок на доходи фізичних осіб та 1,5 % – військовий збір. А відсоткові ставки за депозитами не надто здатні перекрити середньорічний рівень інфляції.

Нерухомість

Друге місце серед інструментів інвестицій посідає нерухомість. Придбати квартиру під оренду чи вкластися у будівництво з метою перепродажу – розповсюджений варіант, але, оскільки він потребує значних сум грошей, не всім є доступним. Для старту, навіть якщо ви плануєте придбати житло у кредит чи у розстрочку, вам потрібно мати не менше 10-30% від загальної вартості житла, що, у середньому, становить від 5 до 10 тис. доларів. Повна вартість житла містах-мільйонниках стартує від 1 млн. грн., у інших містах України картина не надто різниться.

Вкладання у нерухомість потребує детального вивчення питання, аби з десятків забудовників не обрати проблемного. Всі пам’ятають афери з Еліта-центром та новобудовами Войцеховського, інвестори яких не можуть отримати своє житло й до сьогодні. У 2019 році шоком для ринку стало банкрутство корпорації «УКРБУД», а в 2021 р. – «Аркади». Тому інвестиції у будівництво мають бути зваженими та добре проаналізованими.

Змішування надійних та ненадійних новобудов, в яких важко розібратися, провокує будівельний бум, перенасиченість пропозицій, що, як наслідок, може призвести до зниження вартості нерухомості в майбутньому. Немає гарантій, що коли ви захочете продати свою квартиру, ціна на неї не буде нижчою за ту, що ви планували виручити чи яку вклали (як це часто зустрічається нині на вторинному ринку нерухомості).

Окрім цього, будь-яка нерухомість з часом втрачає свою цінність через знос та старіння. Найсучасніша новобудова, придбана сьогодні, через 10 років буде вважатися старим житловим фондом. З часом, потрібні будуть додаткові фінансові вкладення у ремонт, амортизацію та інше.

А найбільший ризик інвестицій в нерухомість полягає в тому, що завжди є вірогідність втрати її від обставин непереборної сили: пожежі, затоплення, військові загрози тощо. Нерухомість тому і називається «не рухомою», що її неможливо забрати з собою у випадку вимушеного переїзду.

Іноземна валюта

Збереження коштів у валюті – фізичній чи на рахунку - також розповсюджений варіант та користується повагою громадян. Значні коливання курсу гривні змушують віддавати перевагу більш стійким валютам: доларові чи євро. Проте і це не вбереже від щорічного «поїдання» їх інфляцією. Можна вкласти валюту у банк під відсотки, але, як зазначалося вище, їх значення близьке до нуля, тому, навряд чи, це допоможе вберегти ваші гроші.

Операції з валютою (фізичні чи на біржі) часто мають спекулятивний характер. Придбати дешевше, аби перепродати дорожче, потрібно вміти. До того ж, різниця між ціною купівлі та продажу валюти в банку чи обмінниках доволі велика, а, отже, не принесе суттєвого прибутку на незначних сумах операцій.

Якщо вже говорити про торгівлю на Форексі, то тут потрібен досвід, хоча б базові знання та підтримка надійного брокера. Варто пам’ятати, що чим більша вірогідна дохідність, тим більше й ризиків несе операція. За статистикою, 80 % нових трейдерів втрачають свої кошти протягом першого місяця.

Більше за темою:
Хочете змінити ваше завтра? Починайте діяти вже сьогодні!