Податки та їх важлива роль в інвестиційній діяльності. Фінансовий моніторинг

Інвестиційна діяльність часто прирівнюється до підприємницької, інвестор має права та обов’язки, його інтереси захищаються на законодавчому рівні, а він, в свою чергу, має дотримуватися порядків, встановлених державою, та сплачувати податки на загальних підставах.

Регулювання

Часто підприємці сприймають податки як додаткову «зайву» витрату та намагаються їх уникнути. Заробітна плата у конвертах, робота без реєстрації ФОП, незаповнення декларацій про доходи – ведуть до виникнення у майбутньому проблем із фінансовим моніторингом. Мало хто знає, але підлягає декларуванню навіть отримання кешбеку.

Для чого потрібно сплачувати податки?

Сплачені податки – це підтвердження законності отримання вашого капіталу. Ви декларуєте свою діяльність та підтверджуєте законне володіння кожною гривнею. Якщо цього не робити або робити частково (як у випадку з отриманням заробітної плати у конверті), то згодом у вас виникне розбіжність між реальним доходом та доходом, який висвітлюється перед державою. Потім, коли ви захочете покласти накопичення на депозит чи інвестувати, ви підпадете під обов’язковий фінансовий моніторинг. Вам потрібно буде довести законне отримання даного капіталу, а зробити цього не зможете, адже за ці доходи не платилися податки, а отже, вони не були «чистими».

Своєчасна сплата податків – це ваша безпека та спокій на майбутнє. «Чистими» доходами можна вільно розпоряджатися та не турбуватися можливими проблемами з їхнього підтвердженням.

Як працює фінансовий моніторинг та для чого він потрібен?

Фінансовий моніторинг – це сукупність заходів, спрямованих на виявлення та запобігання легалізації доходів, які були отримані незаконним шляхом, унеможливлення фінансування тероризму та розповсюдження зброї масового знищення. Фінансовий моніторинг здійснюється у всіх країнах світу та є складовою гарантії світової безпеки.

Фінансовий моніторинг буває: державний та первинний.

До державного відносяться: Національний банк України, Міністерство юстиції України, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, Міністерство цифрової трансформації України та спеціально уповноважений орган.

До первинного входять: банки та фінансові установи, оператори поштового зв’язку, постачальники послуг, пов’язаних з обігом віртуальних активів, бухгалтери, адвокати, нотаріуси та ін.

Повний перелік суб’єктів первинного фінансового моніторингу визначений Законом України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення».

Які операції підпадають під фінансовий моніторинг?

До операцій, які підпадають під обов’язковий фінансовий моніторинг, належать:

Податки з інвестиційної діяльності: хто та як їх сплачує?

Як вже зазначалося, інвестиційна діяльність підпадає під оподаткування на рівні з підприємницькою. Залежно від інструментів, податки можуть становити від 0% (ОВДП), до стандартних 19,5% (18% – податок на доходи фізичних осіб та 1,5% – військовий збір), як у випадку з акціями, корпоративними облігаціями тощо. Більше про податки по різних інструментам дивіться тут.

Брокер чи інвестиційна фірма, через яку інвестор проводить свою інвестиційну діяльність, виступає у ролі податкового агента, відраховує та сплачує податки від інвестиційної діяльності клієнта до державного бюджету. Сплата податків відбувається в кінці звітного періоду або при виведенні клієнтом грошових коштів із торгового рахунку. Податковий агент сплачує податки за клієнта, якщо сума на рахунку інвестора дозволяє це зробити. Якщо сума недостатня, частину коштів інвесторові потрібно буде внести самостійно.

Брокер чи інвестиційна фірма готує для клієнта брокерський звіт, де відображені усі дані інвестиційної діяльності за визначений період, та довідку для податкової. На основі цих документів можна заповнювати та подавати в податкову службу декларацію про майновий стан фізичних осіб.

Податковий агент не подає декларацію до податкової служби замість клієнта. Заповнення брокером звіту та відрахування податків до держбюджету не є заміною заповнення декларації про доходи. Як заповнювати декларацію та сплачувати податки дивіться тут.

Більше за темою:
Хочете змінити ваше завтра? Починайте діяти вже сьогодні!