Найпопулярнішим інвестиційним інструментом є акції.
Акції – це цінні папери, що засвідчують право їхнього власника на частку в компанії (співвласність), право голосу на зборах та отримання дивідендів – частки від прибутку компанії, що розподіляється між співвласниками у відповідності до частки їхніх акцій у структурі компанії. Власники акцій називаються акціонерами.
На відміну від облігацій, які мають термін обертання (час, протягом якого вони діють), володіти акціями можна необмежений час аж до моменту їхнього продажу.
Акції поділяються на звичайні та привілейовані.
Окрім дивідендів, інвестор може отримати прибуток внаслідок збільшення біржової вартості ціни акцій. Ціни акцій на біржі і з часом змінюються. Це може відбуватися як під впливом ринку, коли зростає чи падає інтерес до певної компанії, і, як наслідок, інвестори скуповуючи чи продають їх акції, так і від фундаментальних новин чи факторів – оновлення бази, розширення виробництва, зростання об’ємів продажів та прибутків. Разом із цінністю компанії зростає і вартість її акцій.
Якщо інвестору вдається вдало придбати акції за нижчою ціною, а потім вигідно їх продати за дорожчою, то він отримує торговий прибуток – дохід у вигляді грошової різниці між операціями з акціями.
Випуск акцій чи облігацій – це своєрідний грошовий займ, котрий компанія отримує в інвесторів на більш вигідних умовах, ніж могла б отримати у банку. Компанії реалізують свої цінні папери з метою залучення додаткового капіталу для покриття грошового дефіциту, розширення виробництва, розвитку, впровадження інновацій тощо. Не треба думати, що акції випускають тільки «проблемні» чи недофінансовані компанії, адже на ринку присутні і користуються популярністю цінні папери таких великих корпорацій як Microsoft, Google, Amazon та інші.
Інвестиції в акції потенційно дохідніша справа у порівнянні з тими ж облігаціями, але і більш ризикова. Ризики інвестицій поділяють на три основні категорії:
На збільшення ціни акцій можуть впливати такі позитивні фактори як розширення бізнесу чи вихід на інші ринки, перспективність галузі (яскравий приклад - компанія Tesla, лідер з продажу електромобілів), розповсюдження новин про наміри компанії виплатити дивіденди акціонера та інше. Також на збільшення ціни акції може вплинути зворотній викуп акцій, тобто коли компанія сама купує свої акції, знижуючи їхню кількість в обігу.
Є і негативні чинники, що впливають на вартість акцій. До них відносять форс-мажорні ситуації, такі як аварії на виробництві, зниження конкурентоспроможності компанії та, як наслідок, падіння продажів, а також економічні фактори. До останніх належить і пандемія через коронавірус, через яку постраждали акції багатьох компаній, особливим випробуванням це стало для сфери пасажирських авіаперевезень.
Для купівлі акцій потрібно звернутися до перевіреного надійного брокера (інвестиційної фірми). Брокер є професійним учасником фондового ринку, він виступає посередником між інвестором та широким ринком, купує та продає за дорученням клієнта цінні папери, на максимально вигідних для інвестора умовах, що досяжні у той час на біржі. Для збереження придбаних цінних паперів, інвестору потрібно мати відкритий рахунок у депозитарній установі. Депозитарії – професійні учасники фондового ринку, установи, що мають ліцензію на ведення клієнтських рахунків у цінних паперах. Депозитарії – виключно ведуть рахунки клієнтів, всі права на цінні папери належать інвесторові. Він же бере на себе всі можливі ризики від придбання акцій.
Варто пам’ятати, що торгівля акціями – непростий процес, в ході якого можна примножити статки або втратити частину чи весь капітал. Точно передбачити, як змінюватимуться ціни на акції неможливо, тому варто завжди притримуватися стратегії диверсифікації ризиків.