Законом України передбачено, що кожен українець, який досяг пенсійного віку, має визначні заслуги перед Україною чи особливі потреби, отримує право на соціальні виплати, пенсію чи грошову допомогу.
Пенсійний фонд України (ПФУ) – орган виконавчої влади, що займається управлінням системою загальнообов'язкового державного пенсійного забезпечення, здійснює збір та облік страхових внесків, визначає розміри та нараховує пенсії, стежить за забезпеченням фінансових виплат у повному розмірі.
Забезпечення пенсією від держави – загальнообов’язкове, проте нарахування пенсії розпочинається згідно з визначеним в Україні пенсійним віком та забезпечуватиметься у тому обсязі, на який вистачить вашого страхового стажу та рівня отримуваної заробітної плати.
Згідно з оновленими вимогами до страхового стажу, вийти на пенсію українці зможуть у 60, 63 або 65 років, виходячи з того, скільки у них є напрацьованих років.
Якщо по досягненню 65-річного віку у громадянина немає стажу в 15 років, він має право умовно вийти на пенсію, проте замість саме пенсії, він отримуватиме соціальну виплату. Така виплата суттєво менша від мінімального розміру пенсії.
Окрім того, вимога до необхідного страхового стажу збільшується щороку на 12 місяців та у 2028 році становитиме не менше 35 років.
Недержавний пенсійний фонд (НПФ) – це фінансова організація зі статусом неприбуткової, що працює виключно для пенсійного забезпечення громадян. Такі фонди називаються недержавними не тому, що вони знаходяться за її правовою площиною, а тому що держава не має право ніяк розпоряджатися їхніми коштами (на відміну від державного пенсійного фонду). Такі фонди також називають приватними.
Вступ у фонд – добровільний. Фонд отримує пенсійні внески від учасників фонду, інвестує їх з метою захисту від інфляції та примноження, а потім здійснює виплати його членам. Фонд не може самостійно розпоряджатися грошима, для цього він наймає компанію-посередника з відповідною інвестиційною ліцензією.
На відміну від державних пенсій, отримувати виплати від фонду ви зможете, не накопичуючи страховий стаж та навіть на 10 років раніше настання пенсійного віку.
Гарантувати певний рівень дохідності НПФ не має право згідно з законом. Проте весь дохід від інвестицій розподіляється виключно між учасниками фонду, пропорційно їхнім внескам. У довгостроковій перспективі, вкладник може розраховувати на дохідність від фонду, що на декілька пунктів перевищуватиме інфляцію.
Чим раніше ви вступите до фонду, тим більший капітал зможете накопичити на своєму рахунку та на більший прибуток розраховувати. Виплати від фонду можна регулювати за своїм бажанням, отримуючи їх щомісяця, щоквартально, раз на пів року чи рік.
Солідарна пенсійна система, що зараз працює в Україні, не може забезпечити громадянам гідний рівень виплат після завершення їхньої трудової діяльності. Пенсійні відрахування, що наразі ви сплачуєте, йдуть на виплати нинішнім пенсіонерам, а не чекатимуть вашого пенсійного віку. Вашу ж пенсію вам виплачуватимуть з чужих відрахувань працюючого на той час населення. Вже зараз у ПФУ існує дефіцит, який зростатиме з кожним роком.
Що ж стосується недержавного пенсійного фонду, то тут всі ваші відрахування зберігатимуться на вашому індивідуального пенсійному рахунку та не зможуть бути використані для сторонніх виплат. Більш того, керівництво фонду не має безпосереднього доступу до ваших заощаджень та не може розпоряджатися ними.
Окрім того, НПФ не може бути оголошений банкрутом. Якщо фонд припиняє свою діяльність, гроші вкладників передаються до іншого такого ж фонду.
На гроші, що лежать на пенсійному рахунку учасника НПФ, не може бути накладений штраф та не розповсюджується конфіскація.
Всі гроші, що були внесені в фонд учасником, будуть повернуті разом з прибутком йому або його спадкоємцям.
Розраховувати на державні виплати можуть всі громадяни, що досягли пенсійного віку та накопичили відповідний страховий стаж. Виплати від недержавного пенсійного фонду ніяк на це не впливають, також від них не залежить розмір державних пенсійних нарахувань. Члени НПФ не вважаються працюючими пенсіонерами.