Інвестиційна діяльність – важливий крок, що допоможе зберегти та примножити ваш капітал. Варіантів для самостійно придбання цінних паперів інвестором в Україні не передбачено, для цього йому потрібно звернутися до брокера чи фінансової компанії з відповідною ліцензією.
Брокер відкриває інвестору брокерський торговий рахунок, заводить клієнта на біржу та здійснює за його вказівками купівлю та продаж активів з максимальною вигодою, яка можлива на ринку у той проміжок часу.
Брокер може бути українським або іноземним, від цього залежить і подальший формат діяльності.
Для роботи безпосередньо з іноземним брокером, українському інвесторові потрібно буде переводити кошти на свій торговий рахунок у цій компанії. Це можна зробити і зі звичної банківської карти, але тільки через SWIFT-платежі, а всі операції мають бути виключно у рамках е-ліміту.
У разі роботи напряму з іноземним брокером, ціна акцій буде нижчою, але комісії за переведення коштів та витрати на обслуговування рахунку можуть нівелювати цю вигоду.
Працюючи через українського брокера, можна купувати не тільки цінні папери за кордоном, але і вже заведені в Україну. Ціна на такі активи дещо вища, аніж при купівлі за кордоном, проте їх можна буде зберігати як в Україні так і у будь-якій депозитарній установі світу.
До того ж, робота з українськими брокерами дозволяє обирати відразу декілька інструментів: акції, облігації внутрішньої державної позики України (ОВДП), тоді як іноземний брокер дає можливість торгівлі тільки активами, що торгуються на головних біржах світу.
Інвестиції через українських брокерів не вимагають таких значних стартових вкладів, як у випадку з іноземними. Інвестор сам визначає зручну для себе суму, аби була можливість за неї придбати хоч якийсь актив.
Всі прибутки та збитки від інвестиційної діяльності належать інвесторові. Брокер не виступає радником чи інвестиційним керуючим, а лише посередником, що проводить операції на біржі за бажанням та вказівками клієнта. За свою діяльність брокер отримує сталу платню, яку оголошує перед підписанням договору про співпрацю.
Робота через українського брокера значно спрощує процес оподаткування, оскільки брокер, фактично, виступає податковим агентом інвестора, утримує податки і надає йому повний фінансовий звіт, на основі якого можна подати декларацію до Державної податкової служби (ДПС).
2021-2022 роки стали знаковими для українських інвесторів. Монобанк запустив – Mono invest, а банк «Sense» – Sense SuperApp, військові облігації можна придбати через додаток ДІЯ. На травень 2023 року в Україні відкрито більше 140 000 клієнтських торгових рахунків.
В інвестиційній групі "УНІВЕР" торгівля доступна через мобільний застосунок Wotan та кабінет інвестора.
Не всі українські банки дають можливість для торгівлі акціями, переважно мова йде про викуп ОВДП для юридичних та фізичних осіб.