Інвестиція, насамперед, має розглядатися не як інструмент для миттєвого заробітку, а як можливість збереження своїх коштів від інфляції та інших несприятливих чинників. «Безкоштовний сир буває тільки у мишоловці», а тому не варто довіряти інструментам, що обіцяють надшвидкі та надвисокі прибутки. Як показує практика, чим більший прибуток можна отримати від операції, тим більшими ризиками вона супроводжується.
Інвестиція, насамперед, має розглядатися не як інструмент для миттєвого заробітку, а як можливість збереження своїх коштів від інфляції та інших несприятливих чинників. «Безкоштовний сир буває тільки у мишоловці», а тому не варто довіряти інструментам, що обіцяють надшвидкі та надвисокі прибутки. Як показує практика, чим більший прибуток можна отримати від операції, тим більшими ризиками вона супроводжується. Які є ризики інвестицій у цінні папери ми розглядали тут.
При згадці про волатильність (швидку та велику зміну цін), в першу чергу, на думку приходять крипторинки, де за день актив може як вирости втричі, так і знецінитися в половину. Проте торгівля акціями чи облігаціями теж може мати змінний характер, а тому завжди варто перестрахуватися.
Диверсифікація інвестицій – це розподіл коштів між різними інвестиційними інструментами: депозитами, акціями, облігаціями тощо. Набір різних інвестиційних інструментів називається інвестиційним портфелем. Для оптимального функціонування, ваш інвестиційний портфель має складатися з різних за прибутковістю, ризиковістю та тривалістю активів.
Активи бувають більш та менш ризиковими і від цього, відповідно, залежить їхня прибутковість. До найменш ризикових інструментів інвестицій належать облігації та депозити. Якщо ціль вашої інвестиційної діяльності полягає виключно у захисті власних коштів, то цей варіант для вас буде оптимальним.
Якщо ви маєте намір отримати і певний зиск від діяльності, то більше підійде варіант інвестицій в акції. Він є дохіднішим за попередній, проте і більш ризиковим.
Варіантом з оптимальним співвідношенням ризиків та прибутку буде збалансований портфель, до якого увійдуть і акції, і облігації у рівних частинах. Мається на увазі, що половину вашого капіталу потрібно «перестрахувати» в облігаціях. Цей інструмент, дає право першочергового відшкодування номінальної вартості облігацій та відсотків за ними, навіть у разі банкрутства компанії, шляхом реалізації її активів. Іншу половину капіталу варто направити в акції і також диверсифіковано. До вашого портфелю акцій мають входити акції різних компаній: більш цінні, менш ризикові, акції потенційно привабливих компаній. Чим більший ризик операцій, тим менше коштів має бути в неї спрямовано.
Диверсифікувати інвестиції потрібно не тільки за рахунок інструментів, але і за їхнім напрямком. Наприклад, поруч з вітчизняними цінними паперами, можна інвестувати і за кордон, в акції провідних компаній.
Так, найкращим з точки зору диверсифікації інструментом інвестицій в американські компанії є інвестиційний фонд ETF SPY. До його складу входять компанії, що складають кошик американського індексу SP500 це такі емітенти як: Apple, Microsoft, Google, Amazon, Meta Platforms Inc (Facebook), Tesla та інші світові лідери. Всього 500 провідних компаній економіки США.
Компанії, акції яких входять до фонду ретельно перевіряються, щоквартально проводиться ребалансування (зміна) складу компаній-емітентів. Правда, частка кожної компанії в індексі змінюється щодня, в залежності від ціни акцій. Фонд ETF SPY сам по собі дуже диверсифікований інструмент. І це означає, що навіть різке падіння ціни акцій однієї компанії, не зможе суттєво вплинути на загальну вартість портфелю.
Також ваші інвестиції мають відрізнятися за тривалістю. Якщо, наприклад, ми говоримо про інвестиції в облігації внутрішньої державної позики (ОВДП), то краще розділити ваш капітал на частини та спрямувати їх у довгострокові та короткострокові папери. На довгострокових паперах, зазвичай, можна отримати більші відсотки, проте короткострокові дозволять швидше повернути свої кошти та переспрямувати їх в інше русло або перевкласти на більш вигідних умовах, якщо за цей час буде змінена ставка.
Окрім того, бажано зберігати та інвестувати кошти в різних валютах, аби мінімізувати можливі втрати на курсових коливаннях.
Окрім розподілення інвестицій за інструментами, географією та тривалістю, варто пам’ятати і про поступовість. Йдеться про те, що не варто відразу витрачати усі кошти для інвестицій, а краще відкупити частину, подивитися за зміною ціни/курсу/обставин та «довнести» іншу частину. Поступовість інвестицій допоможе «вирівняти» ціну входу, якщо ваш актив дещо «просяде» в ціні після того, як ви його купите.
Також ніколи не слід тримати всі кошти у активах, у вас завжди має залишатися вільна частина капіталу для швидкого реагування на зміни на ринку. В іншому випадку, якщо у вас виникне нагальна потреба у грошах, можливо, вам доведеться продати якийсь з ваших активів за ринковою ціною, яка, можливо, буде нижчою за початкову, за якою були придбані, а отже для вас операція буде із фіксацією фінансового збитку.